Audyt czystości obiektu. Na czym to polega?

Audyt czystości obiektu. Na czym to polega?

W ostatnich latach pracownicy wielu firm mogli usłyszeć, że będzie w nich przeprowadzany audyt czystości. Ta usługa staje się coraz bardziej popularna. Na czym dokładnie polega i co zyskuje pracodawca, który zleca taki audyt w swojej firmie?

Badanie sprzątania

Audyt czystości ma celu ocenę, jak wykonywane są usługi porządkowe w danej firmie. Audytorzy sprawdzają poszczególne procesy sprzątania i wskazują, co i jak można by poprawić. Pod uwagę biorą oni wiele elementów składających się na całość usługi. Między innymi sprawdzają organizację pracy ekipy sprzątającej, by upewnić się, że ich obowiązki wykonywane są naprawdę efektywnie. Audyt czystości obiektu weryfikuje też efektywność używanych przez ekipę środków czystości, a także ekonomię ich zużycia. Pod lupę brane są również materiały eksploatacyjne oraz jakość wykonywania usługi, czyli najprościej mówiąc – staranność. Audyt kończy się przygotowanie raportu, w którym wskazane są pola do poprawy i propozycje działań naprawczych.

Czy warto?

Skąd bierze się rosnąca popularność audytów czystości obiektu? Oczywiście z korzyści, jakie przynoszą one właścicielom firm. Pamiętajmy, że to obowiązkiem pracodawcy jest utrzymanie czystości i porządku w zakładach pracy – w razie kontroli nie musi on obawiać się dotkliwych kar finansowych. Kolejną korzyścią, jaką on odnosi, jest optymalizacja kosztów ponoszonych na sprzątanie firmy. Jak się okazuje, nieuczciwe ekipy sprzątające potrafią w tym zakresie mocno naciągać swoich klientów. Audyt czystości przeprowadzony przez specjalistów często skutkuje też powstaniem autorskich rozwiązań, które znacząco umilają wszystkim pobyt w biurze. Usługa ta może wpłynąć na znaczące podniesienie jakości sprzątania w firmie, a pracodawca zlecający audyt dużo zyskuje w oczach swoich pracowników. Jak widać, audytu czystości nie należy traktować jako zbędnego wydatku, lecz raczej jako inwestycję. Koszty audyty szybko zwrócą się w oszczędnościach uzyskanych z optymalizacji sprzątania. Jak sprzątać po budowie i remoncie? Przeczytaj na naszym blogu.

Posted on