Zasady bezpieczeństwa przy myciu okien

Zasady bezpieczeństwa przy myciu okien

Mycie okien to dość obszerny temat. Zupełnie inaczej wygląda mycie okien w parterowym domu, a inaczej w nowoczesnym drapaczu chmur. Zawsze należy jednak pamiętać, że o wypadek nietrudno i przed zabraniem się do pracy odpowiednio zadbać o wszelkie aspekty bezpieczeństwa.

Domowe potrzeby

Mycie okien w domu jest stosunkowo bezpieczne. Zazwyczaj nie korzystamy w tym celu z drabiny lub innego podwyższenia – jeśli tak, zadbajmy o to, by było ono stabilne, wytrzymało naszą wagę i trudno się przesuwało. Podczas mycia okien na wyższych piętrach nie wolno wychylać się za ościeżnicę. Warto przygotować się do pracy tak, aby wszystkie akcesoria były pod ręką, lecz nie stwarzały zagrożenia poślizgnięcia się.

Okna w biurze

Jeśli chodzi o mycie okien w biurze, należy ustalić, czy to zadanie będzie pracą na wysokości, czy też nie. Praca na wysokości to każda czynność wykonywana na poziomie powyżej 1 metra od podłogi albo gruntu, w miejscu nieosłoniętym ścianami do wysokości co najmniej 1,5 metra i niezabezpieczonym inną konstrukcją chroniącą przed upadkiem. Pracownik, który ma wykonywać pracę na wysokości, powinien przejść odpowiednie badania z zakresu medycyny pracy. Pracą na wysokości będzie więc np. użycie do mycia okien drabinki o wysokości co najmniej 1 metra, lub też mycie na wysokim piętrze z poziomu podłogi, jeśli okno jest otwarte, a pracownik musi wychylać się za ościeżnicę. W przypadku mycia okien na wysokości pracownik musi przejść instruktaż, a także korzystać ze sprzętu ochronnego, takiego jak np. szelki z linką bezpieczeństwa i hełmu ochronnego. Oczywiście zawsze powinien zachowywać szczególna ostrożność i kierować się zdrowym rozsądkiem.

Mycie drapaczy chmur

Jeszcze bardziej skomplikowanym zagadnieniem jest mycie okien w drapaczach chmur. Zazwyczaj większość z nich nie otwiera się, części zewnętrznej nie da się więc umyć od środka budynku. Do mycia okien (i elewacji) biurowców zazwyczaj zatrudnia się specjalnie przeszkolone ekipy korzystające z technik alpinistycznych. Dysponują one odpowiednią wiedzą, sprzętem, uprawnieniami i umiejętnościami, by w dostępie linowym umyć okna nawet na najwyższych piętrach. W ich przypadku zasady bezpieczeństwa dotyczą różnych aspektów pracy w tym: warunków atmosferycznych, zasad konserwacji sprzętu, nadzoru nad pracownikami itp. Audyt czystości obiektu. Na czym to polega? Przeczytaj na naszym blogu.

Posted on