Pranie wykładzin. Etapy postępowania

Pranie wykładzin. Etapy postępowania

Do prania wykładzin dostępnych jest naprawdę wiele środków, umożliwiających czyszczenie na sucho i na mokro. Najlepsze efekty daje zawsze użycie profesjonalnego sprzętu czyszczącego – ręczne pranie wykładzin, zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu, jest zazwyczaj mało skuteczne. Najpopularniejszą metodą prania wykładzin jest ta przy użyciu odkurzacza piorącego. Jak wygląda cały proces krok po kroku?

Przygotowanie wykładzin do czyszczenia

Zanim zajmiemy się praniem, wykładziny należy odpowiednio do niego przygotować. A to oznacza ich bardzo dokładne odkurzenie. Jeśli mamy taką możliwość, warto użyć do tej czynności np. turboszczotki, która pomoże pozbyć się zabrudzeń nawet z głębi włókien.

Pranie wykładziny

Do prania wykładziny warto kupić profesjonalne środki czystości, które mają silniejsze działanie, niż zwykła chemia gospodarcza. Zanim jednak nałożymy je na całą powierzchnię wykładziny, warto zrobić test, używając zakupionego środka na jej mało widocznej części (np. pod szafką). Jeśli okaże się, że detergent jest bezpieczny dla wykładziny, możemy zabrać się za pranie całości. Roztwór czyszczący wlewamy do urządzenia (w przypadku chemii profesjonalnej należy go najpierw rozcieńczyć zgodnie z zaleceniami producenta). Następnie włączamy urządzenie i czyścimy wykładzinę. W przypadku większości odkurzaczy polega to na nanoszeniu  preparatu na włókna, a następnie ich płukaniu i odsysaniu wilgoci. Wykładzinę pozostawiamy do wyschnięcia. Profesjonalne firmy dysponują specjalistycznym sprzętem suszącym. Jeśli więc boimy się, że wykładzina w naszym domu czy biurze nie wyschnie po czyszczeniu, pranie wykładzin dywanowych lepiej jest zlecić wyspecjalizowanej w tym zakresie firmie. Jest to dobry wybór, tym bardziej że będzie ona potrafiła dobrać do tego zadania najlepszy detergent, w zależności od jej koloru i rodzaju włókien. Warto też zainteresować się środkami do prania na sucho. Najprościej mówiąc, wysypuje się je na wykładzinę po jej uprzednim odkurzeniu i wyczesaniu, a po kilkudziesięciu minutach środek wraz z brudem trzeba dokładnie odkurzyć.

Posted on